Jak wybrać grzejnik?
Autor: Magdalena Malinowska, publikacja: 2019-02-14
Listopad… Słoneczna pogoda za oknem, co prawda, w tym roku nas rozpieszcza, ale mgliste i chłodne poranki sygnalizują zbliżającą się wielkimi krokami zimę. I tak na rozgrzewkę cieplutki temat o grzejnikach.
Od czego zacząć przy wyborze grzejnika?
Po pierwsze od określenia stylu, w jakim będzie zaprojektowane wnętrze i od wyboru konkretnego modelu, który będzie do tego wnętrza pasował. Może wydać się to troszkę dziwne, bo wiadomo parametry, dobieranie mocy… to bardzo ważny aspekt, ale powinien być rozważany równocześnie. Mało piszę się o tym, ale dobrze jest mieć wybrany konkretny model grzejnika przed rozpoczęciem prac instalacyjnych.
A czemu?... Bo nie ma czegoś takiego jak standardowe przyłącze… Aby oszczędzić sobie późniejszego kucia… I aby nic nas nie ograniczało w wyborze konkretnego modelu.
Instalatorzy i deweloperzy najczęściej stosują przyłącze dolne D50, i owszem znajdziemy duży wybór pasujących grzejników, zwłaszcza z marketowej półki, ale jeśli będziemy chcieli czegoś więcej, to może być problem.
I tak na przykład większość designerskich włoskich grzejników ma zupełnie inne przyłącze, u nich „typowy” dolny typ przyłącza D50 w ogóle nie występuje.
Kształt i design grzejnika wymuszają rodzaj przyłącza - dany grzejnik wygląda dobrze tylko z dedykowanym do niego przyłączem.
Specyfika techniczna konkretnego grzejnika wymusza rodzaj przyłącza, jak np. w długich a niskich grzejnikach powinno to być przyłącze krzyżowe. Z przyłączem dolnym grzejnik się zapowietrza i nie pracuje wydajnie.
Kiedyś decyzja o wyborze projektanta wnętrz była luksusem, dziś wybieramy go na etapie budowy domu i jest to najbardziej rozsądny czas, dlaczego mielibyśmy się ograniczać w wyborze grzejnika skoro decyzję można podjąć znacznie wcześniej, zwłaszcza jeśli współpracujemy z projektantem tutaj sprawa staje się jeszcze prostsza.
Kiedy już wiemy jakiego typu grzejnika szukamy, musimy podjąć decyzję dotyczącą jego mocy. W Internecie jest wiele pomocnych stron, które pokazują, jak tę moc obliczyć, możemy też znaleźć gotowe kalkulatory. Jeśli współpracujemy z projektantem, to on pomoże nam tę moc dobrać, jeśli nie, to takich obliczeń dokonują również dobre sklepy z grzejnikami.
Musimy jeszcze zwrócić uwagę na typ oddawania ciepła. W większości przypadków będzie to radiacja i jest to według mnie najkorzystniejszy typ. Grzejnik ogrzewa pomieszczenie na takiej zasadzie jak Słońce - emitując ciepło. Grzejniki konwekcyjne, które ogrzewają krążące powietrze, są mniej korzystne, zwłaszcza dla osób z alergią.
Kolejny etap to wybór dodatkowych opcji, jak na przykład grzałka elektryczna, co jest już powszechnie stosowaną opcją - pozwala na suszenie mokrych ręczników nawet poza sezonem grzewczym. A niejednokrotnie także zimą, kiedy aura na zewnątrz jest przychylna i podłogówka jest zasilana niską temperaturą wody.
Są też grzejniki ze zbiornikami na wodę z olejkami eterycznymi, jak na przykład model ZERO ANTRAX KALMAR.
Na co warto jeszcze zwrócić uwagę?
Na pewno na producenta. Nie kupujmy tanich marketowych produktów. Produkt ten ma nam służyć wiele lat i przede wszystkim ma być wydajnym. Pewność niezawodnego działania możemy mieć tylko od sprawdzonych producentów. Każdy z nich oferuje modele dostosowane do zasobności portfela klienta.
Na koniec troszkę inspiracji 😊
Opracowała:
Magdalena Malinowska
Magdalena Malinowska Projektowanie Wnętrz